پایگاه خبری همه نیوز

جهان

منتشر شده در تاریخ شنبه 18 آذر 1402 ساعت 12:31

جریمه بورس آمریکا به خاطر نقض تحریم‌های ایران

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که بر اساس توافق انجام شده با دولت آمریکا، نهاد بورس نزدک باید به خاطر نقض تحریم‌های ایران ۴ میلیون دلار جریمه بپردازد.

 نهاد بورسی نزدک آمریکا به خاطر نقض تحریم‌های ایران باید ۴ میلیون دلار جریمه به دولت این کشور پرداخت کند.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، شب گذشته اعلام کرد که یکی از زیر مجموعه‌های نزدک در ارمنستان با یک بانک تحریم شده ایرانی مراوده داشته و تحریم‌های علیه کشورمان را نقض کرده است.

نزدک اعلام کرده که خوشحال است که توانسته این موضوع را فیصله دهد.

ارتباط نزدک با بورس ارمنستان در این است که این نهاد در سال ۲۰۰۸ یک شرکت مالی سوئدی را خرید که این شرکت مالک شرکت بورس ارمنستان بود. بورس ارمنستان هم با بانک ملت ارمنستان که زیر مجموعه بانک ملت ایران است و تحریم شده همکاری می‌کرده است.

بر اساس قانون مصوب سال ۲۰۱۲ در آمریکا، هرگونه تعامل با نهادهای وابسته به دولت ایران حتی به صورت غیر مستقیم توسط شرکت‌های این کشور ممنوع است.

اوفک، اعلام کرده که با علم به اینکه بانک ملت ارمنستان تحریم شده و در بورس ارمنستان فعال است اما نزدک اقدامات لازم برای مقابله با این نقض تحریم را در دستور کار قرار نداده است.

نکته حائز اهمیت آنکه نزدک آمریکا در سال ۲۰۱۸ سهام خود در شرکت بورس ارمنستان را فروخت و زیر مجموع آنکه مالک بورس ارمنستان بوده از معاملات بانک ملت ارمنستان فقط ۱۶ هزار دلار درآمد داشته است.