پایگاه خبری همه نیوز

فرهنگ و هنر

منتشر شده در تاریخ دوشنبه 28 شهریور 1401 ساعت 12:56

اسپیلبرگ جایزه اصلی جشنواره تورنتو ۲۰۲۲ را برد

«فابلمن‌ها» فیلم زندگینامه‌ای استیون اسپیلبرگ جایزه منتخب مردم جشنواره تورنتو را از آن خود کرد.

شب پیش در آخرین شب جشنواره تورنتو ۲۰۲۲ برندگان بخش انتخاب مردم این جشنواره معرفی شدند و «فابلمن‌ها» درامی خودزندگینامه‌ای درباره بزرگ شدن و به بلوغ رسیدن که بر مبنای زندگی استیون اسپیلبرگ و به کارگردانی خود وی ساخته شده فیلم منتخب مردم شد.

به این ترتیب این فیلم شانس مهمی در فصل جوایز کسب می‌کند؛ زیرا هر سال برندگان این جایزه نامزدی اسکار را هم به دست می‌آورند.

این فیلم که در دوران پس از جنگ جهانی دوم در دهه ۱۹۵۰ آریزونا می‌گذرد، به بیان ساده، داستانی از یافتن حقیقت از طریق سینما است. سامی فابلمن، شخصیت جایگزین اسپیلبرگ در این قطعه، عاشق فیلم است و از لحظه‌ای که مادرش (با بازی میشل ویلیامز) به وی می‌گوید: «فیلم‌ها تنها رویاهایی هستند که برای همیشه باقی می‌مانند» شیفته سینما می‌شود. اما همه رویاها راحت نیستند و تماشای زندگی از دریچه دوربین سوپر ۸ کوچکش، موجب می‌شود سامی دیدگاه تازه‌ای از خانواده‌اش به دست بیاورد و با رازی روبه‌رو شود که تهدید می‌کند خانواده را از هم بپاشد.

فیلم‌های «زنان حرف می‌زنند» ساخته سارا پولی و «چاقوها بیرون ۲» دیگر رقبای جدی فیلم اسپیلبرگ بودند که جایزه دوم و سوم را دریافت کردند.

در سال‌های پیش «کتاب سبز» و «سرزمین آوارگان» برندگان جایزه منتخب مردم تورنتو بودند که جایزه بهترین فیلم اسکار را هم در نهایت دریافت کردند. «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میسوری»، «لالالند» و «جوجو خرگوشه» نیز همین مسیر را طی کرده بودند.

این جایزه از سال ۱۹۷۸ ایجاد شده و از آن زمان ۷ برنده این جشنواره به عنوان برنده اسکار هم انتخاب شده‌اند.