پایگاه خبری همه نیوز

ورزش

منتشر شده در تاریخ دوشنبه 9 دی 1398 ساعت 14:50

دردسرهای VAR برای فوتبال

از فصل قبل و آن چند سانتی که قهرمان لیگ برتر انگلیس را تعیین کرد، داوری در فوتبال جزیره زیر سوال بوده است به قول پپ گواردیولا حالا دیگر روزی نیست که «VAR» در لیگ برتر انگلیس حادثه و افتضاح به بار نیاورد.

به گزارش همه نیور به نقل از سایت نود،  درست در آخرین روز برگزاری رقابت‌های این فصل در سال 2019،  کمک داور ویدئویی به شکل خیلی گل درشتی خودنمایی کرد. گل لیورپول به درستی تایید شد اما گل ولورهمپتون به خاطر قرار داشتن چند انگشت بازیکن این تیم آفساید اعلام شد و در نهایت با این تصمیم سخت‌گیرانه، هجدهمین برد تیم کلوپ در تنها روزی که با نشان قهرمان جام‌جهانی باشگاه‌ها در لیگ برتر انگلیس به میدان رفت، رقم خورد. چند ساعت بعد سیستم کمک داور ویدئویی گل شفیلدیونایتد را را رد کرد اما این سیستم برای دخالت داور در قطع پاسکاری بازیکنان شفیلدیونایتد به نفع منچسترسیتی و در نهایت کمک به گلزنی آگوئرو، پیش‌بینی و قانون خاصی وضع نکرده است! این چنین بود که در یک شب خاص، لیورپول و سیتی ( دومی برای یکی از معدود دفعات!) از VAR سود بردند! ماجرا به همین جا ختم نشد. درست روز قبل، یک آفساید سختگیرانه به ضرر کریستال‌پالاس، روند بازی این تیم را تغییر داد و پیروزی مقابل ساوتهمپتون را از این تیم گرفت. فراموش نکنید برایتون هم از مورد مشابهی ضربه خورد.

 

یک قانونگذاری اشتباه و دردسرهای فراوان

یکی از دلایل این همه جنجال، تصمیمی بود که در ابتدای تصویب استفاده از «VAR» از سوی اتحادیه فوتبال انگلیس گرفت. با این  تصمیم و به جهت عدم ایجاد وقفه در جریان رقابت‌ها، مقرر شد داور در وسط زمین بماند و تصمیمات کمک داور ویدئویی از طریق گوشی به اطلاعش برسد و همان جا تصمیم را اعلام کند. عدم تماشای صحنه از کنار زمین، 2 مشکل عمده در پی دارد؛ یکی اینکه اختیار و ابتکار عمل را از داور گرفته می‌شود و هر چه «VAR» بگوید به قول معروف «وحی منزل» است. دومین مشکل هم به این موضوع برمی‌گردد که عملا هیجان مدنظر ایجادکنندگان سیستم کمک داوران ویدئویی از بین می‌رود و تماشاگر، درام معرکه رفتن داور به کنار زمین و تعلیق خاص در زمان دیدن صحنه توسط او را از دست می‌دهد.

 

لیوروار صحت دارد؟

 پس از اتفاقات دیشب، تیم‌های رقیب به طعنه اسم لیورپول را با کلمه «VAR»  تلفیق کرده و از عبارت «لیوراپول» استفاده می‌کنند. لیورپولی‌ها اعتقاد دارند اگر فصل گذشته «VAR» وجود داشت، گلی که به خاطر چند سانت بیرون مانده توپ از دروازه مردود اعلام شد مورد پذیرش قرار می‌گرفت و آن‌ها با تبدیل تنها شکست فصلشان به تساوی مقابل منچسترسیتی، قهرمان لیگ می‌شدند. آن‌ها بر همین روال معتقدند گل چند هفته بعد سیتی مقابل برنلی که تنها به خاطر  چند اینچ  رد شدن توپ از دروازه پذیرفته شد، مورد بحث قرار می‌گرفت و شاید سرنوشت تغییر می‌کرد. در ادامه مشخص شد توپ آگوئرو تنها 29.5 میلیمتر از خطر عبور کرده است. با ورود «VAR» در فصل جاری، لیورپول تا اینجا بهره بیش‌تری از کمک داور ویدئویی برده و در عوض منچسترسیتی که فصل قبل لیگ قهرمانان را به خاطر «VAR» از دست داد بیش از بقیه تیم‌ها از این بابت آسیب دیده است. البته لیورپول در 2 بازی این فصل از کمک داور ویدئویی ضربه خورد اما چون با احتلاف پیروز شد، کسی این صحنه‌ها را مورد بررسی و موشکافی قرار نداد. طبق آمار در بین 6 تیم بالای جدول، لیورپول کم‌تر از بقیه از تکنولوژی جدید ضربه خورده و در عوض سیتی 3 بار بیش‌تر نزدیک‌ترین رقیبش (تاتنهام) در جدول متضررها از سیستم کمک داور ویدئویی، ضربه خورده است.